O nawykach. Jak skutecznie chłonąć język obcy…

Które to już jest twoje podejście do nauki nowego języka? Ile razu zmieniałeś lektora albo robiłeś przerwy w nauce? Co ci to dało? Znów szukasz lektora, znów zaczynasz naukę od nowa, znów zmarnowałeś czas….


  • 1. Wytrwałość

Niestety, szybko się nie da! Wytrwałość to jedyna droga do celu. Zauważ, jak długo opanowują język ojczysty małe dzieci, która mają z nim kontakt codziennie przez całą dobę i wszędzie. A ty chcesz się nauczyć języka w trzy miesiące?

Sukces nauki języka mierzony jest latami. Język to też żywy twór, żyjący dzięki nam, który ulega modzie, zmianom, więc nauka trwa całe życie. Na pocieszenie — z biegiem tygodni czy miesięcy nowości wchodzą niemalże same do głowy.

Chcesz opakować nowy język, musisz założyć zbroję cierpliwości.


  • 2. Systematyczność

Nawyki — te dobre i te złe — kształtują się z biegiem czasu, a dzieje się tak tylko dlatego, że są systematycznie i często powtarzane. Chcesz wykształcić nawyk komunikowania się w innym języku, rób to systematycznie i często. Sensowna nauka to nauka planowana i systematyczna, a nie tylko wtedy, kiedy znajdę czas, a dziś pewnie już nie znajdę, tylko mam mnóstwo innych planów, obowiązków, albo zwyczajnie mam lenia. Systematyczna nauka to nauka zaplanowana w odpowiednich odstępach czasu, w przedziałach czasowych o odpowiedniej długości. Wplanuj naukę w plan swojego dnia i konsekwentnie go przestrzegaj. 

Kiedy już zabierzesz się do nauki, trafiasz na kolejną przeszkolę: bałagan organizacyjny.


  • 3. Organizacja

Gdzie ta książka, co to za notatka i po co mi tyle tych karteczek…. To wszystko potrafi przytłoczyć i zniechęcić. Długopis się wypisał, jest ołówek… oczywiście złamany. I już masz dosyć, a i czas na naukę wynikający z grafiku dnia właśnie minął. Panuj nad swoim chaosem, nie marnuj energii na szukanie, temperowanie. Skup się na tym, co masz opanować, a nie na tematach zastępczych. I nie ważne, czy zaplanowałeś poćwiczyć odmianę czasowników czy obejrzeć film w niemieckojęzycznej wersji językowej…. Bądź panem sytuacji!


  • 4. Szeroki umysł

Każdy język ma coś, co go wyróżnia na tle innych języków, albo nawet kilka cosiów…. akcent, melodia zdania, czasowniki rozdzielnie złożone, kolejność słów w zdaniu, obecność odmian lub ich brak, itp. Niezależnie od tego, jak wiele dziwnych, z początku niejasnych konstrukcji ma język, którego chcesz się nauczysz, nie pomogę jęki, narzekania, westchnienia i wzywanie wszystkich świętych! Ten język taki jest, i go nie zmienisz, więc nie masz innego wyjścia, tylko zaakceptować go w całej okazałości. Spróbuj go polubić zamiast z nim walczyć! A najlepiej… pokochaj go! Wtedy łatwiej ci będzie go przyswoić. 

O nawykach. Jak skutecznie chłonąć język obcy…