Partizip II — Po co mi to?

1. Hast du mir Blumen mitgebracht? Przyniosłeś mi kwiaty?
2. Gegessen! Zjedzone!
3. Ist das Fenster geschlossen? Czy okno jest zamknięte? 

Zaznaczone w powyższych przykładach wyrazy to pochodząca od czasownika forma zwana Partizip II. W pierwszym zdaniu do spółki z czasownikiem hast tworzy czas przeszły Perfekt. Jest to jej podstawowe zastosowanie, ale nie jedyne! Partizip II ma wiele zastosowań i nim poświęcimy kilka kolejnych wpisów.

W drugim przykładzie Partizip II stoi sam i jego znaczenie jest najbliższe słownikowemu. Czasownik essen znaczy jeść lub zjeść, a pochodzący od niego Partizip II gegessen, jeśli nie połączymy go z żadnym innym wyrazem, może w zależności od kontekstu znaczyć: (z)jedzono, (z)jedzone, (z)jedzony, (z)jedzona… oraz (z)jadłszy.

W trzecim przykładzie Partizip II w połączeniu z czasownikiem ist tworzy odpowiednik polskiej konstrukcji „coś jest zrobione”.

Teraz zobaczcie dokładnie, w jakich zdaniach może wystąpić Partizip II, z jakimi wyrazami się łączyć i jak może wyglądać jego odpowiednik w języku polskim w konkretnym przykładzie. Na pierwszy ogień pójdzie czas przeszły Perfekt, a w kolejnych wpisach zaprezentujemy inne konstrukcje z Partizip II.

W połączeniu ze słowem posiłkowym haben lub sein Partizip II tworzy czas przeszły Perfekt.

essen > gegessen

Habt ihr eure Pizzas schon gegessen?
Czy zjedliście już swoje pizze?

beenden > beendet

Habt ihr alle Aufgaben schon beendet?
Czy skończyliście już wszystkie zadania?

bringen > gebracht

Er hat das Geld nicht nicht gebracht.
On jeszcze nie przyniósł pieniędzy.

kommen > gekommen

Sind alle Gäste schon gekommen?
Czy wszyscy goście już przyszli?

gebären > geboren

Wann bist du geboren?
Kiedy się urodziłeś/urodziłaś?

Zwróćcie uwagę, jak dokładny jest język niemiecki w porównaniu do polskiego w ostatnim przykładzie. Po polsku mówimy „urodziłam się” — zupełnie, jakbym sama to zrobiła. Po niemiecku dosłownie mówimy „Kiedy jesteś urodzony?”, a dzięki konstrukcji zawierającej Partizip II rola twojej mamy w tym wydarzeniu nie zostaje przeniesiona na ciebie!

Partizip II — Po co mi to?
Tagi: