Mowa zależna w niemieckim. Co od czego zależy?

Czasem cytujemy czyjeś słowa. Czasem chcemy wyraźnie zaznaczyć, że jakaś informacja nie pochodzi od nas, a my ją tylko przekazujemy, powtarzamy, chociaż sami jej nie sprawdzaliśmy, nie potwierdzaliśmy.

W języku niemieckim mamy specjalną strukturę, która służy właśnie do wyrażenia naszego dystansu do czyjeś wypowiedzi — mowę zależną — po niemiecku Indirekte Rede. Do tworzenia mowy zależnej będzie dla was niezbędna znajomość trybu przypuszczającego Konjunktiv I.

Pamiętacie formy czasu przeszłego dla czasowników nieregularnych? Warto, żebyście sobie je powtórzyli, bo będą nam teraz potrzebne, po raz kolejny….

Przypominajka numer jeden
Przypominajka numer dwa
Przypominajka numer trzy

Zobaczcie, jak się tworzy formy Konjunktiv I dla czasu Präsens dla czasowników regularnych. Zwróćcie uwagę na końcówki czasowników!

To samo jeszcze dla nieregularnych czasowników haben i sein.

Jak pewnie zauważyliście, niektóre formy są identyczne z formami czasu teraźniejszego w trycie oznajmującym.  Żaden problem! Żeby odróżnić Ich mache w czasie Präsens od Ich mache w Konjunktiv I, pomocny będzie Konditionalis I czyli konstrukcja würde + bezokolicznik:

Formy Konjunktiv I i Konditionalis I znaczą to samo i można ich używać zamiennie, ale w praktyce używa się tej, która jest łatwiejsza i nie budzi wątpliwości.

Teraz zobaczcie, jak należy tworzyć formy Konjunktiv I dla czasu Präsens dla czasowników nieregularnych. Zwróćcie uwagę na końcówki czasowników!

I jeszcze przykład Konjunktiv I dla czasowników modalnych.

Teraz pokażemy Wam, jak utworzyć Konjunktiv I dla czasu Perfekt na przykładzie czasowników schreiben i kommen:

Do utworzenia Konjunktiv I Perfekt niezbędne są formy Partizip II. Zastanawiacie się, kiedy należy wybrać czasownik posiłkowy haben a kiedy sein? Zasada jest taka sama, jak dla czasu Perfekt.

Być może niektóre wyrazy wyglądają dla Was szokująco, nienaturalnie i rzadko albo prawie wcale nie mieliście z nimi do czynienia. Fakt, w języku codziennym, na ulicy, raczej tego nie usłyszycie. O tym, kiedy możecie stosować te formy, gdzie je znajdziecie, wyjaśnimy Wam w kolejnym wpisie za tydzień.

Mowa zależna w niemieckim. Co od czego zależy?
Tagi: