Geld

W języku polskim istnieje sporo takich wyrazów, które występują tylko w liczbie mnogiej. Często oznaczają one rzeczy, które są przez nas używane grupowo, albo składają się w pary elementów.

1. das Geld = pieniądze

Słowo das Geld jest w liczbie pojedynczej, choć oznacza byt, który de facto jest mnogi – pieniądze.

Kiedy chcemy jak dziecko powiedzieć jeden pieniążek, dwa pieniążki – bez zwracania uwagi na wartość, tylko na ilość sztuk pieniążków, powiemy po niemiecku das Geld­stück.

Od słowa das Geld istnieje liczba mnoga — die Gelder — to słowo należy jednak rozumieć jako fundusze (inwestycyjne) środki pieniężne, rodzaje pieniędzy. 

2. die Schere = nożyczki

Po polsku nożyczki są w liczbie mnogiej. Chłodno patrząc są to dwa połączone metalowe elementy. Po niemiecku die Schere to jedna para nożyczek. Die Scheren to wiele par nożyczek.

3. die Hose = spodnie

Spójrzmy na to słowo z perspektywy rozwoju języka. Przymiotnik spodnie — w przeciwieństwie do wierzchnie — stał się w wyniku ewolucji w języku polskim rzeczownikiem, który oznacza jedną sztukę odzieży składającą się z liczby mnogiej, a dokładniej dwóch, nogawek.

Po niemiecku sprawa ma się podobnie, jak w przypadku nożyczek. Die Hose to jedna para spodni — die Hosen — to liczba mnoga par spodni.

4. das Obst, das Gemüse 

Po polsku powiemy, że w warzywniaku kupuje się owoce i warzywa — oba słowa w liczbie mnogiej. W języku niemieckim od słowa das Obst w ogóle nie tworzy się liczby mnogiej. Słowo die Gemüse oznacza rodzaje warzyw.

5. die Tür = drzwi

Może kiedyś każde drzwi składały się z dwóch skrzydeł… Powiem szczerze, nie pamiętam tamtych czasów. 🙂 W każdym razie po niemiecku mówimy „ta drzwi” — die Tür.

Podsumowując, dosłownie po niemiecku mówimy tak:

Das Geld liegt auf dem Tisch. = Pieniądze leży na stole.
Die Schere ist in der Schublade. = Nożyczki jest w szufladzie.
Die Hose kostet 50 Euro. = Spodnie kosztuje 50 Euro.
Das Obst ist gesund. = Owoce jest zdrowe.
Die Tür steht offen. = Drzwi jest otwarte.

Takich słów jest więcej. Znacie je? Wpiszcie przykłady na facebooku w komentarzu do posta, który zaprasza do czytania tego artykułu!

Do zobaczenia za tydzień!

Das Geld, die Schere. Liczba pojedyncza czy mnoga?