Gemacht, gehabt, gewesen, vorgeschlagen… Co można wyrazić za pomocą tych form i dlaczego warto się ich nauczyć?
Czas Perfekt – Partizip II. Z czym to się je?
Formy czasu przeszłego Partizip II getrunken, gegangen czy gedacht – niczym Speisestärke w niemieckiej kuchni – mają całe mnóstwo zastosowań.
Podwójne życie czasowników – odsłona trzecia
W tym poście chcemy rozbudzić waszą ciekawość ale też pokazać, jak czasami drobna zmiana formy gramatycznej może wywołać szok, zmylić czy przestraszyć.
Podwójne życie czasowników – odsłona druga
A może nad morze? Wierzę w wieżę?
Podwójne życie czasowników
Istnieje wiele takich czasowników, które mają jedno znaczenie dosłowne, przyziemne, opisujące czynności i stany czysto fizyczne oraz drugie – przenośne, krążące w świecie abstrakcji, idei, pojęć nienamacalnych. Istnieje wiele takich czasowników, które mają jedno znaczenie dosłowne, przyziemne, opisujące czynności i stany czysto fizyczne oraz drugie – przenośne, krążące w świecie abstrakcji, idei, pojęć nienamacalnych. Popatrzcie na przykłady:
Perfekt czy Präteritum (Imperfekt) – o to jest pytanie!
Zastanawiacie się czasem, którym czasie przeszłym powinniście mówić po niemiecku? W czasie Perfekt a może Präteritum?
Czas Perfekt
Dziś jeszcze kilka słów o czasie Perfekt dla czasowników haben i sein.
Ich bin / habe gefahren.
Czasowniki posiłkowe można śmiało porównać do metadanych tudzież hasztagów – przekazują one informacje lekko ukryte oraz pozwalają na grupowanie zagadnień gramatycznych pod określonymi kryteriami. Z pozoru niepotrzebne, ale kiedy ich nie ma, robi się bałagan.
Ich fahre Auto / Ich fahre mit dem Auto….
Oto kilka przykładów zdań w czasie teraźniejszym i przeszłym Perfekt.
Zastosowanie czasów w języku niemieckim
Oto jeden cytat z Alicji z Krainie Czarów: „W tym właśnie sęk, że Czas nie znosi, aby go zabijano. Gdybyś była z nim w dobrych stosunkach, zrobiłby dla ciebie z twoim zegarem wszystko, czego byś chciała.”