Dzisiejszy wpis pokazuje, w jakich niemieckich zdaniach trzeba używać spójnika DAMIT, a w jakich DASS. Jeśli jeszcze nie jest to dla Ciebie oczywiste, to… zaraz będzie. 🙂
Je desto. Niemiecki odpowiednik konstrukcji Im… tym…
Konstrukcja zdania z „je desto” jest łatwa, ale wymaga innego szyku wyrazów w każdej z dwóch części zdania.
Szyk w zdaniu, czyli dlaczego czasownik wędruje…
O co chodzi z tym całym dziwnym szykiem? Ano o to, że czasownik stoi w zdaniu złożonym w różnych miejscach zależnie od tego, jaki spójnik łączy zdania składowe.
Ich helfe dir, dann HABE ich Zeit // denn ich HABE Zeit – czyli szyk prosty i przestawny
Spójniki urozmaicają wypowiedź, dzięki nim jest ona bardziej dojrzała. Ich stosowanie jest dowodem na ewolucję naszej znajomości języka obcego. Nie bójmy się ich stosować, nawet jeśli będziemy robić błędy
Następstwo czasów
Pewne czynności, zdarzenia, sytuacje miały np. miejsce w przeszłości, lecz następowały po sobie, jedna wcześniej, druga później. Dla rozróżnienia, która sytuacja wydarzyła się wcześniej, a która później stosujemy następstwo czasów.
Spójniki ALS vs. WENN
Rodowitym użytkownikom języka niemieckiego też się to myli, słyszałam na własne uszy. Spójnik to słowo łączące dwa zdania w jedno. Dzięki spójnikom wypowiedź brzmi lepiej, dojrzalej, dokładniej przekazuje myśli osoby mówiącej, zdania są milsze dla ucha.
Seit vs. ab
Dziś będzie o podchwytliwej różnicy w postrzeganiu czasu.